Vyhněte se chybám Leg press

O leg pressu

Leg press je fenomenální základní cvik na nohy. Výzkumy ukazují, že patří k nejlepším cvikům zaměřeným na vastus medialis (vnitřní partie stehenního svalu). Když sedíte na leg pressu, zůstávají boky pokrčené do pravého úhlu i v konečné fázi cviku. Možná si to neuvědomujete, ale tato poloha omezuje zapojení hamstringů a hýždí, díky čemuž se leg press stává cvikem primárně zapojujícím stehna. Bez ohledu na to, zda držíte chodidla blízko u sebe nebo je naopak na platformě umístíte do větší vzdálenosti, je zapojení zmíněného svalu vždy vyšší, než je tomu u tří zbývajících částí kvadricepsu.

Chybné provedení

Vzhledem k tomu, co víme o anatomii stehna a funkci leg pressu, je snadné chybu objevit. Leg press obvykle umožní nastavit opěrku zad, díky čemuž zvětšíte či zmenšíte úhel mezi trupem a nohami. Ovšem mnozí sportovci dopustí, aby se v dolní fázi oblast hýždí zvedla z lavičky, snaží se tak prodloužit rozsah pohybu. Tím ale výrazně poruší korektní provedení cviku a současně vystavují riziku zranění bederní oblast zad. Svaly, které se snažíte zapojit, tak ztrácí tenzi a současně narůstá zatížení obratlů dolní části páteře.

Chybu napravte

Držte hýždě na lavičce po celou dobu provedení cviku. Pokud chcete ve větší míře procvičit i hýžďové svaly a hamstringy, položte opěrku zad, čímž dosáhnete výraznější extenze boků. Provedení cviku můžete trénink od tréninku modifikovat, ale bez ohledu na to, se vždy snažte udržet hýždě v kontaktu s lavičkou. Za prvé tím dosáhnete výraznějšího nárůstu síly a budete schopni zvládnout vyšší zátěž, za druhé tím uchráníte svoje záda před zraněním.

TIP PRO ZAČÁTEČNÍKY

Pokud máte v posilovně leg press, na kterém nastavujete zátěž pomocí zarážky mezi cihličkami, určitě toho využijte. Tato verze leg pressu vám umožní snáze udržet hýždě na lavičce, nemluvě o tom, že takto snáze nastavíte a změníte zátěž v rámci jednotlivých sérií, aniž byste se museli zvedat a měnit kotouče.