Bulharské dřepy vs. výpady s jednoručkami

Oba cviky zatěžují nohy, ale který z nich je lepší v budování objemu stehen?

Bulharské dřepy

Často se jim také říká dřepy na jedné noze, bulharské dřepy je spíše přezdívka. S tímhle cvikem budete mít plné ruce práce ještě dřív, než ho vůbec začnete provádět. Musíte být schopni zapřít jednu nohu vzadu za tělem a stát pouze na té druhé s činkami v rukou (cvik lze provádět s jednoručkami i s velkou činkou). Pokud cvičíte s velkou činkou, je lepší zvolit variantu v kleci, kde si můžete nastavit zarážky a lavičku snadno posunete do vhodné polohy. Cvičit lze i na multipressu, kde minimalizujete potřebu udržet rovnováhu. Vyzkoušejte si ovšem nejprve cvik bez zátěže, abyste viděli, že zvládnete v této poloze pokrčit přední nohu do pravého úhlu, aby se koleno nedostalo před linii špičky. Z tohoto ohledu je také důležité, aby byla lavička umístěna ve vhodné vzdálenosti.

Výpady s jednoručkami

Tento klasický cvik nepotřebuje mnoho vysvětlování, ale přece jenom ho můžete trochu povznést, nebo spíš prohloubit. Jak je všeobecně známo, výpady patří k základním cvikům, které zapojují celou dolní polovinu těla, tzn. stehna, hamstringy a hýždě. Zkušení kulturisté tento cvik zařazují nejenom pro obměnu tréninku nohou ale také s cílem napravit nerovnovážný rozvoj svalů a případné slabiny, které těžko rozpoznáte, když procvičujete obě nohy současně. Pokud do tréninku přidáte výpady, doplňte je dřepy, leg pressem a hacken dřepy, abyste dosáhli kompletního rozvoje celé partie.

Vítězem se stávají Bulharské dřepy

Tentokrát je to velice těsné vítězství, které může vyvolat řadu debat. Ale jak již bylo řečeno, jde o cvik, které lépe zapojuje každou nohu zvlášť a umožní vám stimulovat ve větší míře nárůst svalové hmoty. Ano, při výpadech můžete použít vyšší zátěž, ale bulharské dřepy nabízí konstantní tenzi právě procvičované končetiny. Práce, kterou odvádí přední noha, je rozhodně větší než při výpadech. Když tlačíte chodidlo do podlahy, abyste natáhli nohu, nemáte možnost dosáhnout jejího naprostého propnutí a tím faktu, že zátěž absorbuje celé tělo. Místo toho, je stehenní sval v zápřahu od začátku až do konce a nikdy nedojde k jeho povolení. I když se zvednete až do stoje, stehno je stále zatíženo stejně jako v dolní fázi pohybu